ŞAFT BALANS 

ŞAFT TAMİRİ
Şaft, şanzumanı difransiyele bağlayan mafsal ise şaftı şanzımana ve difransiyele bağlayan parçadır.Şaft motordan aldığı dönme hareketini tekerleklere iletir Mafsallar sürüş açısına göre şafta gerekli esnekliği sağlarlar
Şaftın görevi:Vites kutularında değiştirilen momenti diğer aktarma organlarına aktarırlar.Yani vites kutusundan aldıkları hareketi diferansiyele iletirler.Ve boyca uzama gerektiren yerlerde mafsallara yardımcı olurlar.
Şaftlar umumiyetle içi boş millerden üretilirler. 
İçi boş olarak yapılan şaftların direnci dayanıklılığı artmakta ve hafiflemektedirler. 
Şaftlar kaliteli çeliklerden yapılırlar. Uçlarına mafsal çatalları kaynakla bağlanmıştır.
Burulma ve titreşimlere karşı kauçuk damperli takozlarla takviye edilirler. 
Titreşimlerden etkilenmemesi ve yüksek devirlerde dönen şaftın merkezkaç kuvvetlere karşı koyabilmesi için çok iyi dengelenmişlerdir. 
Bazı şaftlar üzerindeki kaynakla bağlanmış parçacıklar denge ağırlıklarıdır.
Şaftlar günümüz araçlarında kullanılan duruma göre
TEK PARÇALI ŞAFTLAR:
Ağır hizmet araçlarında (kamyon,kamyonet,otobüs vb.) kullanılmaktadır.
ÇOK PARÇALI ŞAFTLAR:
Ağırlık merkezinin yere daha yakın olması istenilen araçlarda (otomobil gibi) kullanılır.
Vites kutusundan itibaren arka köprüye kadar olan katı bir bağlantı pek çalışmayacağı gibi şaftlarrı da esnek yapamayacağımız göre araya bu esnekliği sağlayacak başka bir parçaya ihtiyacımız vardır. Bu parçada şaftların ucunda çatalla bağlı bulunan üniversal mafsallardır.
Kardan mili arızaları çok nadiren görülebilir. 
Arızalar
ŞAFTIN SALGISI VE BALANSSIZLIĞI
Bu durum onarım görmüş, alt kısmı yere vurmuş ve ya şaftı değiştirilmiş araçlarda nadir de olsa görülmektedir. Aracın hareketi esnasında hız bağlı olarak aracın şasisinde artan titreme meydana gelmesiyle anlaşılmaktadır. Şalgısı ölçülen şaftın eğriliği 0,8 mm geçiyorsa şaft değiştirilir.
ŞAFT RULMANINDAN SES GELMESİ
Aracın hareketi esnasında araç altından ses gelmesi gibi bir belirtisi vardır. Şaft rulmanının gresinin bozulması ve ya akması gibi durumlarda meydana gelir. Şaft orta bağlantı rulmanının değiştirilmesiyle arıza giderilir.
ŞAFT MAFSALLARININ BOZULMASI
Aracın hareketi ve ya ani frenleme esnasında meydana gelen vuruntu seslerinden anlaşılabilir. Mafsalların sökülerek iğne rulman diye de söylenen masura rulmanlarının ve istavroz gövdesinin değiştirilmesiyle arıza giderilir.

 • ŞAFT BALANS
  HASGÜRCANLAR
 • ŞAFT BALANS
  HASGÜRCANLAR
 • ŞAFT BALANS
  HASGÜRCANLAR
 • ŞAFT BALANS
  HASGÜRCANLAR
 • ŞAFT BALANS
  HASGÜRCANLAR
RSS
31

MERHABA ZİYARETÇİ HOŞGELDİN

gönderdi
Etiketler:Balans, Endüstriyel Balans. Yerinde Balans, Fan balans, Krank balans,  Rotor balans, Pervane Balans, Şaft Balans, Kasnak Balans, Makina Balans, Türbin Balans,İzmir, Manisa, Aydın, denizli, Muğla, Çanakkale, Bursa, Kocaeli
devamını oku
Kategori: Uncategorized | Tags: | Yorumlar: (0) | Gösterim: (1881)